“St. Francis de Sales Hall of Fame Inductees are chosen from names of former athletes nominated by alumni and friends of St. Francis School and selected by a committee appointed by the Athletic Department. The athletes must have achieved success in or made a significant impact on St. Francis athletics; must serve as a role model of the standards that the school wishes to impart to current students; have been out of high school for 10 years; and except in the case of a posthumous induction, able to attend the banquet.”
 
The St. Francis de Sales High School Hall of Fame inducts a new class every two years. Started in 1990, these awards celebrate dedication and service, athletic excellence, and community involvement, all in the name of St. Francis de Sales and our Alma Mater.
 
St. Francis School has a tradition of Hall of Fame athletes and service-oriented success. The list that follows displays those stories from 1959 to present day.

 

1990

Daniel Roughton 1959 - Football

Chester Jastremski 1959 - Swimming

Paul Harshman 1960 - Football

Vince King 1962 - Wrestling

Paul Elzey 1964 - Football/Wrestling

Daniel Harshman 1964 - Football

Richard Mattingly - Coach (Football)

Robert Recker - Coach (Football)

 

1991

Terry Brown 1962 - Football

William Huff 1964 - Football/Wrestling

Karl Pankratz 1966 - Football/Wrestling

R. Martin Huff 1967 - Football

Thomas Schlageter 1968 - Football

 

1992

Dennis Spencer 1960 - Golf

Andrew Huff 1968 - Football

Randall Whately 1970 - Football/Tennis

Marc Schlatter 1976 - Swimming

Michael Kennedy 1977 - Football

 

1993

Tom Walinski 1960 - Football

Bob Wilczynski 1967 - Baseball

Bill Murtagh 1970 - Swimming

Bill Jaco 1975 - Football

 

1994

Phil Buerk 1964 - Wrestling

John Wiza 1969 - Football

Nelson Bolden 1977 - Football

Paul Peer 1979 - Baseball/Football

1984 Football Team

 

1995

Dan Hylant 1968 - Swimming

David Marker 1968 - Swimming

Bob Utter 1973 - Baseball

Chris D’Esposito 1984 - Football

1964 Wrestling Team

 

1996

John Drauer 1959 - Basketball

Bill Reinbolt 1970 - Wrestling

Brian Rowan 1979 - Basketball

Richard Lishewski 1983 - Football

1983 Basketball Team

 

1997

Thomas Guitteau 1959 - Football

Jim Gerken 1972 - Baseball

Scott Bittinger 1984 - Basketball

Brad Wotring 1986 - Cross Country

1967 Swimming Team

1968 Swimming Team

 

1998

Emerson J. Ross, Jr.1959 - Football

Gregory Zann 1967 - Swimming

Tim Gerken 1976 - Baseball

Tom Karpinski 1984 - Football

1970 Wrestling Team

 

1999

Jim Lehner 1966 - Cross Country

Gary Bryan 1974 - Cross Country

Alan Harberson 1981 - Football

Todd Mitchell 1984 - Basketball

 

2000

Pete Malone 1967 - Swimming

Ed Urbaniak 1973 - Basketball

Brian Shire 1984 - Wrestling

Denny McNamara 1985 - Baseball/Football

 

2002

Steve Skiver 1967 - Football

Doug Finch 1978 - Wrestling

Shawn Reid 1983 - Basketball

1966 Football Team

 

2004

Jeff Guyton 1972 - Wrestling

Pat Delaney 1983 - Football/Basketball

Todd Dominiak 1984 - Tennis

Jim Kubacki - Coach (Basketball)

 

2006

Ron Soviar 1972 - Track

Mike Nicholson 1985 - Football/Baseball

1996 Swim Team

 

2008

Larry Moreland 1961 - Basketball

Brian Burns 1985 - Football/Hockey/Baseball

Tom Takats 1992 - Football/Basketball/Baseball

1998 Swimming and Diving Team

 

2010

Jeff Upton 1985 - Football

Zeb Jackson 1989 - Football

Jake Harms 1992 - Swimming

1982, 1986, 1988 & 1989 Water Polo Teams     

 

2012

Michael Harron 1958 - Football/Basketball/Golf

John DiSalle 1982 - Swimming/Water Polo

Calvin Banks 1987 - Basketball

Donald Kober - Coach (Baseball)

2001 Football Team

 

2014

Tom Greenwood 1965 - Wrestling

Dick Meyer 1966 - Wrestling

John LoCascio 1978 - Baseball

Chris Marchal 1996 - Cross Country/Track

Joe Iorio 1999 - Football/Track

2002 Tennis Team

      

2016

Denny Toffler 1968 - Wrestling

Damian Ogrodowski 1994 - Baseball/Football/Basketball

Richard "Dick" Cromwell - Coach (Football)

Valentine "Willie" Glinka 1967 - Coach (Basketball)

Ronald Ballatore (posthumous) - Coach (Swimming)


 

Service Award 

“The St. Francis de Sales Service Award is presented to a non-graduate of St. Francis de Sales School who, through his or her generosity, involvement, and service, has made a significant impact on the school.”

 

Lawrence E. Comes

Robert O’Brien

J. Patrick Nicholson

Virgil Gladieux

John C. Kelleher, M.D.

Virginia M. Mattingly

George H. Booth

Richard LaValley, Sr.

Edward J. Schultz

The Knights of the Round Table

Daniel J. DiSalle

Michael Marciniak

Richard Barchick

Edward Lishewski

Rev. John Ebenhoeh, O.S.F.S.

Chester (Chet) Sullwold

Richard Eastop

Michael Gibbons

Suzanne Conrad-Twining

Steve Loomis

Carl Janke

The Zychowicz/Skowronek Family

Golden Knight

“The St. Francis de Sales Golden Knight is awarded to an alumnus who has realized success in his career or who, by reason of his involvement and service, has made a significant impact on the community at large. This graduate must have graduated no less than 10 years ago and should serve as a model of the standards the school wishes to impart to current students.”

 

David J. Walrod 1964

James S. Olszewski 1961

John J. Schlageter, Jr. 1966

Vincent H. King 1962

James H. Smythe 1967

Philip J. Andryc 1973

Dennis G. Johnson 1965

W. Thomas Blank 1971

Timothy M. Gladieux 1973

James F. Bingle 1968

David J. Comes 1975

James M. McGowan 1974

Donald L. Harbaugh 1967

Patrick J. McGrady 1960

Cormac B. Delaney 1967

A. Terrence Conlisk, Jr. 1968

Thomas E. Gouttierre 1958

Kevin P. Granata 1980

Keith T. Dressel 1989

Patrick J. Stiff 1968

Richard G. LaValley 1976

Daniel J. LaValley 1978

Thomas A. McHugh 1974

Tom Schlachter 1962

Tom Geiger, Jr. (SFS `72)

Exceptional SFS Athletes

 

David Bak (posthumous) (SFS `75) – Basketball/Baseball

 

Steve Harms (SFS `96) – Swimming/Water Polo

 

Patrick Behan (SFS `00) – Soccer/Basketball

 

Chris Granata (SFS `90) – Baseball

 

Ross Wilson (SFS `02) - Tennis 

Team of Distinction

 

1999 Swimming Free Relay

(Ciferri `99, Leahy `99, Kurth `99, Fraas `00)